Boğaziçi Üniversitesi’ndeki Cinsiyetsiz Tuvaletler

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki Cinsiyetsiz Tuvaletler (Unisex Bathrooms at Bogazici University)

Bir arkadaşımla konuştuk da ondan dolayı buraya not düşeyim istedim. Öncelikle burada asıl mesele hijyen meselesi değil. Asıl mesele taciz, tecavüz ve cinsi zorbalıkları önlemekle alakalı bir durum.

Asıl dikkate almamız gereken temel veriler şunlar:
1. Tuvalet sorunları nedeniyle kadınlara ve trans* bireylere uygulanan taciz ve tecavüzlerin artması.
2. Tuvaletlerin cinsiyet eşitsizliğini mütemadiyen yeniden üreten mekanlar olması. Yani erkekler ve kadınların trans* bireyleri kendi cinsi dairelerine yahut hanelerine kabul etmemesi. Ve dahi bu durumun zorbaca bir hal alması!
3. Bunu duyunca hemen hep beraber kadınlı erkekli mi şey edeceğize bağlamayın. Durun hele, zira ütopik bir gelecekte insan nesli olarak cinsiyetten kaynaklı sorunlarımızı aşana kadar kadın ve erkek tuvaletleri de var olmaya devam edecekler sonuçta. Bir trans* birey isterse bunları da kullanabilecek, ama istemezse yargılanmadan girip çıkabileceği bir seçeneği daha olacak.

“BM 19 Kasım gününü Dünya Tuvalet Günü ilan etti. Adil tuvalet kullanım hakkına erişemeyenlerin sorunlarını detaylıca belirttiği raporunda “tuvalet imkanı olmayan kadınların tecavüz ve istismar riskiyle karşı karşıya oldukları” bilgisini de belirtti. Aynı istismar riskinin LGBTİ+’lar için de geçerli olduğu bilimsel/gündelik bir gerçektir. Cinsiyetsiz tuvalet politik bir kazanım olmasının ötesinde aslında bir haktır, bu hakkın yoksunluğunun birçok hak ihlalini de beraberinde getirdiğini hatırlatıyoruz. Özellikle bireylerin iktisadi hayata katılımında “eğitim”in belirleyici faktör olduğunu düşünürsek, eğitim-öğretim alanlarının LGBTİ+’lara da UYGUN düzenlenmesi gerekir ki bu sayede bir temel hak olan eğitim hakkından mahrumiyet durumu oluşmamalı. Eşitlik için bariyerleri kaldırmak önceliklidir.”

screenshot

Bahsedilen haberi okumak için: http://kaosgl.org/sayfa.php?id=21080

Bu da senin bokun ne renk #cinsiyetsiztuvalet kampanyasının afişi:

CRv521YUAAA7ShM.jpg

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s