Kadınlardan toplu ‘çiş’ eylemi [Haber]

Kadınlardan toplu ‘çiş’ eylemi

Yarın Haber’den iktibas edilmiştir:

Kadınlardan toplu ‘çiş’ eylemi

Hindistan’da umumi tuvaletlerde tecavüze uğrayan, sürekli para ödemek zorunda kalan kadınlar harekete geçti. Hintli kadınlar sokaklarda toplu çiş eylemine hazırlanıyor.

Kadınlardan toplu

 Hindistan’da kadınlar güvenli ve ücretsiz tuvalet için toplu eyleme hazırlanıyor. Hindistan’da evlerin yaklaşık yarısında tuvalet yok ve erkekler umumi tuvaletlerde pisuar kullanmak için para ödemiyor. Kadınlar ise her tuvalet kullanımında para ödedikleri için “toplu çiş eylemine” hazırlanıyor.

Hindistan’da evlerin yarısında tuvaletin olmaması ve uzun çalışma saatleri nedeniyle günün büyük bölümünü dışarıda geçiren kadınlar, toplu eyleme hazırlanıyor.

Erkekler para ödemiyor

Hindistan’da erkekler kadınlardan farklı olarak küçük tuvalet için pisuar kullanımına para ödemiyor. Kadınlar ise pisuar kullanmadıklarından, zaten sınırlı sayıda olan umumi tuvaletlerde ücret ödemek zorunda.

Çiş yapma hakkı için eylem

Hindistan’ın finans merkezi konumundaki başkenti Mumbai’de bu durumda olan 5,7 milyon kadın bulunuyor. 2012’de “çiş yapma hakkı” isimli kampanyayı bu yıl ülke genelinde uygulamaya geçireceklerini belirten kadınlar, tuvaletlerin kendi güvenliklerini tehdit ettiğini, bazı umumi tuvaletlerle tecavüze varan saldırıların olduğunu belirtiyor.

“Ofislerin önüne çis yaparız”

Hindistan’da kadın aktivistler taleplerine yetkililerin duyarsız kalması kadınları harekete geçirdi. Ülke genelinde bazı kadın toplulukları, ofislerinin önünde toplu çiş eylemi yapacaklarını duyurmaları üzerine Mumbai Belediyesi, tuvaletler için yeni dönemde 800 bin dolar harcayacağını açıkladı. “Çiş yapma hakkı” kampanyasına, ülkedeki 35 hükümet dışı kuruluş da katılıyor.

 

kaynak: http://yarinhaber.net/news/25766

 BBC Türkçe’den iktibas edilmiştir:

Hintli kadınların kampanyası: Çiş yapma hakkı

  • 20 Kasım Cuma 2015
Image copyrightWsupAtulLokePanos

Hindistan’da güvenli ve ücretsiz tuvalet hizmeti büyük bir sorun. Özellikle de kadınlar için.

Hindistan’da evlerin yarısında tuvalet yok. Ayrıca uzun saatler sokakta çalışan çok sayıda kadın var.

Erkekler umumi tuvaletlerdeki pisuarları kullanmak için para ödemiyor.

Kadınlar ise pisuar kullanmadıklarından, zaten sınırlı sayıda olan umumi tuvaletlerde ücret ödemek zorunda.

Hindistan’ın finans merkezi konumundaki başkenti Mumbai’de bu durumda olan 5,7 milyon kadın bulunduğu bildiriliyor.

2012’de başlayan “çiş yapma hakkı” isimli kampanyanın Mumbai’deki lideri Mümtaz Shaikh bu sorunu gündeme taşıyan aktivistlerden.

19 Kasım BM Dünya Tuvalet Günü’nde BBC’nin 100 Kadın Sezonu çerçevesinde konuştuğumuz Shaikh, tuvalet ihtiyacı nedeniyle kadınların güvenliğinin tehlikeye girdiğini anlatıyor.

Shaikh “Kadınlar tuvalet yapmak için tren raylarına ya da tarlalara gidiyor. Ancak bu güvenli değil çünkü bu kadınlar tecavüze uğruyor” diyor.

“Çiş yapma hakkı, kadınlar için ücretsiz ve güvenli tuvaletler yapılmasını talep eden bir kampanya. Kadınlar da erkekler gibi günde 12-14 saat dışarda çalışıyor. Kadınlardan ücret talep edilmesi durumunu değiştirmek istiyoruz” diye ekliyor Shaikh.

Toplu çiş eylemi tehdidi

Aktivistler taleplerini yetkililere ulaştırdıklarında başlarda dirençle karşılaşmışlar.

“Bize ‘Bunlara zaman harcamayız’ dediler” diye anlatıyor Shaikh, “Ama kadın eylemciler olarak yetkililerin ofislerinin önünde toplu çiş eylemi yapmakla tehdit edince bizi ciddiye aldılar.”

Shaikh şehirdeki tuvaletlerin yetersizliğinden yakınıyor: “Mumbai’de bir klozeti günde 700-1200 kişi kullanıyor. Biz kentin her yerinde binlerce tuvalet istiyoruz.”

Mumbai belediyesi 2015-16 döneminde kadın tuvaletleri için 800 bin dolar harcayacağını açıkladı.

Mümtaz Shaikh’e göre bu sadece erkek bakışından kaynaklanan bir sorun değil. “Hindistan’da kadınlar hiçbir ihtiyaçları, talepleri olamayacağı inancıyla yetiştiriliyor. Değişim ancak zihniyet değişirse gelecek.”

“Çiş yapma hakkı” kampanyasına, ülkedeki 35 hükümet dışı kuruluş da katılıyor.

Kaynak: http://www.bbc.com/turkce/haberler/2015/11/151120_hindistan_cis_kampanya_100w

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s