Dışkı yedirilen doktordan Celal Şengör’e yanıt [Alıntı Haber]

Dışkı yedirilen doktordan Celal Şengör’e yanıt [Alıntı Haber]

Radikal’de çıkan Celal Şengör röportajına bir yanıt da Dr. Sinan Olcan’dan gelmiş. Sinan Olcan darbe döneminde Diyarbakır cezaevinde işkence görmüş ve kendisine zorla dışkı yedirilmiş:

“İçeride korkutularak, işkence edilerek ajanlaştırılmış insanlar aracılığıyla ‘uykuda ‘hazır ol’da yatmadınız’ bahanesiyle işkence yapıyorlardı. İşkenceleri Co adındaki bir köpeği üzerimize saldırtarak, havalandırma mazgalını kaldırtıp pislik yedirterek, ölüm düzeninde demir sandalyelerle vurarak, falaka ya da copla ellere vurarak, hücreyle korkutarak yapıyorlardı.”

Yazının tamamını buraya kopyaladım ki bir gün bir yerlere kaybolmasın:

Dışkı yedirilen doktordan Celal Şengör’e yanıt

Dışkı yedirilen doktordan Celal Şengör'e yanıt
23/11/2015 15:37

12 Eylül darbesinden sonra Diyarbakır Cezaevi’nde işkence gören ve dışkı yedirilen Dr. Sinan Olcan, “Dışkı yedirmek işkence değil” diyen Prof. Celal Şengör’e, “Herkes diploma alır ama diploma sadece mesleğini kullanmak içindir. İnsanlık ise farklı bir şey” sözleriyle yanıt verdi.

RADİKAL – DİHA’da yer alan habere göre, jeolog Prof. Dr. Celal Şengör’ün, Radikal’den Armağan Çağlayan’a verdiği röportajında, 12 Eylül darbesi sonrası Diyarbakır Cezaevi’nde yapılan işkenceleri savunmasına ve “Dışkı yedirmek, işkence değil” şeklindeki sözlerine dair tepkiler sürüyor. Şengör’ün sözlerine tepki gösteren en önemli isimlerden biri ise darbe sonrası tutuklanarak konulduğu Diyarbakır Cezaevi’nde işkence görüp, dışkı yedirilen Dr. Sinan Olcan… Şengör’ün sarf ettiği sözler için, “Bu söylem faşizmin dışavurumudur” diyen Dr. Olcan, Şengör’ün bu değerlendirmelerinin aynı zamanda ‘Kürtlere düşmanlığın en dip dalgası’ niteliğinde olduğunu söyledi.

Diyarbakır Cezaevi’nde ne olduğunu bilmeyenlerin, yaşananları anlattıklarında sanki tüm bunlar bu ülkede yaşanmamış gibi, sanki başka bir gezegenden UFO gelmiş gibi şaşırıp kaldığını dile getiren Olcan, Prof. Şengör’e şu sözlerle yanıt verdi:

“Ben hekimim. Herkes diploma alır, ama diploma sadece mesleğini kullanmak içindir. İnsanlık ise farklı bir şey. O insanın ordinaryus olması hiçbir şey ifade etmiyor. Kendi çapında bir ordinaryus, ama insan değil. Aynı şeyler onun başına gelse ne yapardı çok merak ediyorum. Onun gibi Burhan Kuzu da profesör. Ama insanların onurunu ayaklar altına alacak şeyler söyleniyor.”SİNAN OLCAN KİMDİR?

Diyarbakır Cezaevi’nde kalmış birçok insan gibi akıl almaz işkencelere maruz kalan Dr. Sinan Olcan, 2011 yılında Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ve ekibinden davacı oldu. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulmak üzere Sapanca Cumhuriyet Savcılığı’na sunduğu dava dilekçesinde Olcan, cezaevinde gördüğü işkenceyi madde madde sıraladı.

İki sayfalık suç duyurusu dilekçesinde, cezaevinde kendisine insan pisliği dahi yedirdiklerini anlatan Olcan, dilekçesinde şunları kaydetmişti: “Havalandırma eğitim ve askeri marşlar bahanesiyle günde en az 8 saat işkence gördüm. ‘Banyo’ adı altında hamamda emirle ‘su dök sabunlan’ dedikten sonra suları keserek ellerinde hortum ve coplarla dövüyorlardı. Bu şekilde onlarca insana bayılana kadar işkenceye devam ediyorlardı. İçeride korkutularak, işkence edilerek ajanlaştırılmış insanlar aracılığıyla ‘uykuda ‘hazır ol’da yatmadınız’ bahanesiyle işkence yapıyorlardı. İşkenceleri Co adındaki bir köpeği üzerimize saldırtarak, havalandırma mazgalını kaldırtıp pislik yedirterek, ölüm düzeninde demir sandalyelerle vurarak, falaka ya da copla ellere vurarak, hücreyle korkutarak yapıyorlardı.”

Olcan’ın, “darbecilerin Anayasal düzeni zorla değiştirmek ve hükümeti yıkmak (darbe yapmak), sistemli bir şekilde planlayarak ve tasarlayarak adam öldürmek, kasten adam yaralamak, işkence yapmak, eziyet etmek, hürriyetten yoksun bırakmak, cinsel saldırıda bulunmak” ve soruşturmada tespit edilecek diğer suçlardan yargılanmaları yönündeki suç duyurusu, işleme konulmayarak geri çevrildi.

Radikal’den iktibas edilmiştir.
Kaynak: http://www.radikal.com.tr/turkiye/diski-yedirilen-doktordan-celal-sengore-yanit-1478426

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s