Bir Mektep Çocuğunun 24 Saatlik Programı [Afiş]

Bir Mektep Çocuğunun 24 Saatlik Programı [Afiş]

1930 yılında hazırlanmış “Bir Mektep Çocuğunun 24 Saatlik Programı” diye ortada dolaşan bu görseli sizinle paylaşayım dedim. Her ne kadar bu afişin 1930 yılında hazırlanıp hazırlanmadığını (ya da ne zaman hazırlandığını) bilmesem de oldukça eski tarihli bir afişe benziyor.

Benim gittiğim Sanayi İlkokulu’nun alt katında koccaamaaaan ve tozlu bir harita odası vardı, hiç unutmuyorum, içeride yüzlerce harita, afiş ve benzeri görsel malzeme bir yerlere asılmış olduğu halde boşlukta öylece sallanır dururudu. Şimdi merak ettim acaba eski ilkokuluma gitsem bu afişin orjinalini bulabilir miyim?..

CSGbX74WIAArUE6.jpg

Açıkçası ortaokul hayatını yurtta geçirmiş bir insan olarak aşağıdaki programı “aşırı sıkıcı” olarak nitelendirmekten kendimi alıkoyamıyorum. Lakin titizlikle yapılan bu programda işemeye ve dolayısıyla sıçmaya da sadece sabah 6-6.30 arası ayrılmış gibi gözüküyor olması, ne yalan söyleyeyim hoşuma gitti…

Muhtemelen benim düşündüğüm gibi sadece boşaltımla ilgili bir tuvalet saati değil kastedilen. Yani, işbu programın mimarı büyük ihtimalle  boşaltım dışında, genel olarak beden temizliğine ayrılan saati de ifade etmeye çalışıyor olsa gerek bize bu afişinde. Yoksa düşünsenize sabah size verilen yarım saatte ya da yiğirmi dakikada ‘sıçtınız sıçtınız, yoksa…’ gibi bir mantıkla hazırlanmış olsaydı bu program, o çocuklar hakikaten de dev sıçmışlardı!

Hamiş mamiş: Bu yazıda yanılmıyorsam ilk defa bu kadar rahat rahat ve tekrar tekrar ‘sıçmak’ kelimesini kullandım… Bunu da not etmeden geçemedim!..

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s