Köy Halkı İsyanda – Hatay

Üç belediyenin sınır bölgesinde olan köyde en büyük sıkıntı; belediyelerin kanalizasyon suyunu köyden geçen dereye bırakması.

mahalle-11

Köylülerden birinin “Bu dere değil fosiptik resmen” demesi var olan durumu özetler bir durumda. Köy sakinleri ve Hatay Halkevi’nin başlatmış olduğu “Sağlıklı bir yaşam için alt yapı istiyoruz” başlıklı kampanyası, üç belediye başkanıyla bire bir görüşmeyle başladı. Bu sonuç vermeyince resmi görüşmeler ve dilekçelerle üç belediye uyarıldı ve üzerilerine düşenleri yapmaları için göreve çağrıldı.

Dilekçelere cevap vermeyi bile gerek duymayan belediyelerin tavırları üzerine İl sağlık Müdürlüğü’ne ve Valilik Makamına bu durum intikal edildi.

En son mahalle sakinleri ve halkevcilerin yaptığı toplantıda bu işin dilekçe vermekle olmayacağını bunun için meşru olan tüm yolların denenmesi gerektiği üzerine karar verildi.

Pazar günü(14.08.2005) mahalle içinde basın açıklamasıyla eylem startı alan mahalle sakinleri yeri göğü inleterek başkanlara ve diğer yetkililere seslendi: ” Sizin evinizde çocuklarınızı hastanelik eden sivrisinek varmı?” “Sivrisineksiz sıtmasız sağlıklı bir yaşam bizim hakkımız!” ” Atık su bedeli ödemeye zorlanan bizler hizmet vermeyen sizler” “Sineklerden hastanelik olan bizler dışarda yellene yellene oturan sizler! “Sakın sabrımızı taşırmayın!”

Yaklaşık 100 kişinin katıldığı eylemde, “Lağım Akar Oluk Oluk Sinekler Aldırmaz Soluk!”, “Düşman yoktur Sinek gibi her birisi İnek gibi!”, “Başkanlara sesleniyoruz: sizin evinizde çocuklarınızı hastanelik eden sivrisinek var mı?”, “Sivrisineksiz bir dünya mümkün” dövizleri taşınırken sık sık “Kahrolsun sinekler”, “Başkan şaşırma sabrımızı taşırma”, “Sağlıklı bir yaşam hakkımız söke söke alırız” sloganları atıldı.

Serbest kürsüye dönüşen eylemde herkes kendi sıkıntısını dinlendirdi ve bunun için ileriki süreçlerde beraber hareket edilmesi gerektiğini vurgulayarak eyleme son verildi.

mahalle-33

 

İşçi Bülteni – Antakya

Sendika.org’dan aynen iktibas edilmiştir (http://www.sendika.org/2005/08/koy-halki-isyanda-hatay/)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s