Bokçubaşı – ve dahi Osmanlı’nın kazuretle imtihanı

Bokçubaşı, tekrarladıkça gülesim geliyor, bir kapıkulu askeri, subaşı, yeniçeri ağası değil. Bildiğin bokçubaşı:

1457c90a01cf4685cfe103468e83ffb2

1618 – Bokcu basi, overseer of the scavengers or sweepers, in “A briefe relation of the Turckes, their kings, Emperors, or Grandsigneurs, their conquests, religion, customes, habbits, etc”, 1618, Otoman Dynasty

Bassano, İstanbul’da kentin temizliğinden sorumlu bir Bokçubaşı’nın varlığından söz ediyor. Bokçu Başı’nın temel görevi ölü at, eşek, deve ve diğer hayvanların kentin dışına çıkartılmasını sağlamaktı. Herkesin evinin önünü temiz tutmasını, kışın evlerin önünün çamurdan arınmasını, kimsenin sokaklara çöp atmamasını, çöpün sokaklarda birikmemesini sağlar ve denetlerdi. Emirlerine karşı gelenler para ya da hapis cezasına çarptırılırdı [BASSANO 36b-37a].” Metin And. “16. Yüzyılda İstanbul.”

Metin And’ın Bassano’dan yaptığı bu alıntıyı okuyunca da işi bok dışındaki her şeyle ilgilenmek olan bir bokçubaşı hayal edemediğimi arz etmek isterim. Bassano’nun tanıştığı ve bilgi aldığı bir rahmetli bokçubaşı acaba, Bassano’yu yemiş mi? Kandırmış mı?

Bokçubaşı aslında padişahtan sonra ikinci sırada gelir ve bütün imparatorluğun güvenliğinden sorumludur. Vezir falan hep onun altında yer alır aslında.

hadi be!

Takipteyim

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s