Muhafazakar ya da Mutaasıp bir Tuvalet Manifestosu

Sivas Belediyesi’nden bir muhafazakar tuvalet manifestosu

1) Lafza-i Celâl yazılı yüzük ve Kur’an ayetleri ile tuvalete girilmez. Yüzük avuç içine çevrilebilir. Ayetler naylona sarılabilir

Not: Yüzük sol eldeyse ne yapmamız lazım? naylon radyoaktiviteyi geçirir fakat kazureti ve dahi bakterileri geçirmez, kutsiyeti olduğunu inandığımız şeyleri kurşun ve betonla değil, naylonla mı koruyalım yani? İkna olmadım ben efendi, ikna edemedin beni!

2) Helâya girerken sol ayağını kullanarak girmek
3) Helâda kıbleye önünü ve arkasını dönmemek
4) Büyük ve küçük hacet giderirken kendisinin halktan gizlemek

Not: Halktan gizlenmeli tabi ya, ortalıkta yapmamalı. En aydınlatıcı madde bu bence. En tahmin edemediğimiz ve aydınlatıcı madde bu bence… Uzaylılar için  mi yazılmış bu metin acaba? Halktan gizledik tamam, peki ya heyvanlardan gizlemeli mi?

5) Açık alanda hacet giderirken, kıbleye, güneşe, aya önünü veya arkasını dönmemek.

Not: Kıbleye dönmeyelim tamam da, güneşe ve aya n’oluyor? Güneşe ya da aya dönünce onlar üstlerine mi alınırlar? Yok alınmazlarsa o zaman Güneş’e yahut ay’a tapıyor gibi mi görünürüz o tarafa doğru bevl ederken?

6) Ayakta hacet gidermekten kaçınmak gerekir

Ayakta büyük hacet gidermenin sonu hakkaten hüsran, o yüzden burada yazana katılmamak elde değil. Erkekler için küçük haceti amuda kalkıp gidermenin bile mümkün olduğunu düşününce, ayakta gidermekten kaçınmalıyız lafzına aklım takılıyor: E peki amuda kalkıp ihtiyaç gidersek sizce uygun mudur efendi? Şimdi bunları okuyanlar bana bıyık altından gülmesinler,  zira kabir azabının %90’ının insanın üstüne sıçrayan küçük hacetten olacağına (yani açmak gerekirse bu da demek oluyor ki kabirdeki azabımızı adam öldürmek, para çalmak, yetim hakkı yemek kısacası kul hakkı yemek gibi büyük günahlardan değil de, işerken yanlışlıkla üstümüze sıçrattığımız küçük hacetten çekeceğiz demek oluyor bu)  dair bir tevatür ile büyüdüğüm için meseleyi biliyorum ve bunu niye yazıldığını pekala anlıyorum. Yine de bence isteyen otursun, isteyen amuda kalksın, deliği tutturduktan ve kişisel hijyenine dikkat ettikten sonra, kime ne. Bu arada kadınlar için ayakta işeme aparatı konusunda acaba ne düşünüyorlardır manifesto sahipleri, bak merak ettim şimdi…

7) Helâda oturuken sol tarafa hafif meyletmek (sol elini çeneni altına koymak.)

Not: Hafif sol tarafa meyletmek ney lan? Sol elimin çenemin altında ne işi var peki? Kendime şöyle tatlı bir meyil vereyim diye mi elimi çenemin altına koyuyorum, sağ ayağımın altına takoz koysam nasıl olur?

8) Helâda asla konuşulmaz, selam verilmez-alınmaz; çünkü bu hareket unutkanlığa sebeptir.

Not:Yetişin a dostlar unutkanlığın sebebi bulundu: Psikologları göreve çağırıyoruz. Alzheimer falan hepsi belki de hep tuvalette konuşmaktan olageliyordur?

9) Helânın içini tükürmemek ve sümkürmemek; bu hareket, insanlara eziyet olduğu gibi fakirliğe sebeptir.

Yani: Helanın içine tükürmeyelim de yollara mı tükürelim?Ha bir de  helanın içine tükürürsek fakir oluruz amman dikkat.

10) Helâda avret yerlerine bakmamak. (unutkanlığa sebep olur.)
11) Avret yerine sağ eliyle temas etmemek.

Solaksak, ve de sol elle yemek yiyorsak? ve ‘kirli’ işleri sağ elimizle yapıyorsak? (İnsan ölünce sağa düşermiş falan bunlar atmasyon, bilimsel falan değil, din emrediyorsa yapılır, çok fazla mantık aranmaz, orası ayrı.) İşte zannımca, kaynağı sahih olmayan bir hadise de dayandırılan bu mesele yüzünden memlekette solaklar büyük işkencelere maruz kalmışlar ya lan. Babaların, annelerin, öğretmenlerin solak öğrencilerden şikayet ettiğini ve hatta onlara sağ el kullanmaları hususunda baskı uyguladıklarına ben bizatihi büyürken şahit oldum. Lan solaklık bile suç buralarda. Allah sizi (yani solak diye çocuk dövenleri) kahretsin!

12) Helâda istinca ettikten sonra avre yerlerini silmek, kurulamak ve temizlenmek.

Not: İstinca, necasetle aynı kökten geliyor. Aslında “bulaşma, bulaşıklık, pislik” anlamına gelen bu kelimeler Türkçe’de hacet görmek anlamında kullanılabiliyor.

13) Tuvalet taşını ve tuvaletin kirli taraflarını temizlemek.
14) Helâdan çıkarken sağ ayak ile çıkmak.
15) Helâdan çıktıktan sonra abdest almak
16) Yer ve duvarlarda bulunan deliklerin içine hacet gidermekten kaçınmak.
17) Meyve ağaçları ve insanların gölgelendiği ağaçların diplerine, yol üzerine, su, ırmak kenarlarına, cami duvarına, mezarlığa vs. hacet gidermekten kaçınmalıyız.
istek ve şikayetlerimiz için 7/24 çağrı merkezi 444 58 44

Bu arada bu fotoğrafı sağolsun bir arkadaşım paylaştı benimle, kaynağını sormadım, lakin çağrı merkezini gugıllayınca bu çağrı merkezinin Sivas Belediyesi’ne ait olduğunu gördüm, Sivas Belediyesini bu eşsiz hizmetinden dolayı tebrik ediyorum:
444 58 44 Sivas Belediyesi Çağrı Merkezi Açıldı

tuvalet adabı

Siz deyin “Tuvalet Adabı” ben diyeyim Tuvalet manifestosu

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s