Neden New York’ta P treni yok? – (to pee or not to si)

Neden New York’ta P treni yok? – (to pee or not to si)

Screen Shot 2014-03-09 at 20.09.51 PMGizmodo’da çıkan bir haberde (ki onlar da Mentalfloss’dan almışlar bu haberi) alfabenin neredeyse tüm harflerinin kullanıldığı Dünya’nın en eski ve en büyük metro ağlarından birisine sahip New York metrosunda P harfinin neden kullanılmadığı sorgulanıyor. Tarihte iki defa P treni hizmete sokulmak istenmişse de bu her iki girişim de başarsız olmuş. Bu denemlerden ilkinde tren hattının adı son dakikada S trenine çevrilmiş, ikincisinde ise Amerikan Kongresi açılmak istenen P isimli acil tren hattının çok da gerekli olmadığını belirterek son dakikada bu hattı iptal etmiş.

Uzun lafın kısası, yazıda bu iki deneme arasındaki yıllarda açılan yeni hatlara neden P isminin verilmediği konusuna herhangi bir açıklık getirilemediğinden dem vuruluyor. O zaman diyor ki yazının yazarı, P harfinin (Pi) homonimi olan ‘Pee’yi (pi diye okunur ve İngilizce’de işemek, çiş gibi anlamlara gelir) çağrıştırdığı için kullanılmamış olması teorisinden başka geriye bir ihtimal kalmıyor. Neticede kullananlarınız bilir New York metrosu aslında gocuman bir pisuvardır desek yanlış olmaz. Çok keskin bir idrar kokusu tüm istasyonlarda, trenlerde, ve dahi asansörlerde insanın burnunun direğine direğine çalışır. Bu koku tahimn edersiniz ki yaz aylarında artık tahammül edilemeyecek bir seviyeye ulaşır. Hal böyleyken de tren hatlarından birisinin adını P yani Pee (yani -emir kipinde- işe) koymak da pek akıl karı olmasa gerek.

ptreni

Bu arada ne zamandır aklımdaydı da bir türlü yazamamıştım. İngilizce ‘Pee’ kelimesi hem bir isim hem de bir fiil. Yani Pee kelimesi Türkçe’de sidik, idrar, çiş gibi cins isimlerin karşılığı olabilirken, aynı zamanda da işeme eylemini (çişini yapmak, idrarını yapmak gibi) de tanımlıyor. Türkçe’de böyle bir kelime var mı diye düşünüyordum (yani pee gibi hem isim hem de fiil olarak kullanılan) şimdilik bulamadım.

Lakin ses benzerliği (pi) bana bana Nallıhan’da (ve Orta Anadolu’nun başka yerlerinde de kullanılan) kullanılan si- (siy-) kelimesini hatırlattı. Bu kelime dilimizde yaygın olarak kullanılna ‘sidik‘ kelimesinin de köküdür. Ayrıca işemeye yarayan (erkeklik) organının adı olan s*k kelimesi de, bu kökten türetilmiş olabilir hatta büyük ihtimalle türetilmiştir de (bkz: Nişanyan sözlük). (Bu vesileyle Fransızca’da, İngilizce’de ve dahi Türkçe’de kullanılan pipi kelimesi de bir başka yazının konusu olsun o zaman! #kendimenot)

Si- fiilin geçmiş zamanda çekimini de yapalım da tuvaletografiye olan hizmetimiz tam olsun bari:

ben si(ğ)dim (ğ/y ya da uzun i olarak da gösterilebilir bu ses)
sen si(ğ)din
o si(ğ)di
biz si(ğ)dik
siz si(ğ)diniz
onlar si(ğ)diler

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s