Dostum tuvalet Udineli dedin, Adanalı çıktı!..

Selam dostlar,

Bu ilk misafir blog yazımda siz sevgili okurlardan beni emekli Burhan amcanız gibi kabul etmenizi istirham ederim. Zira öyle sermestem ki idrak etmezem dünya nedir, ben kimem wordpress kimdir, edit post nedir. Destur diyerek bu posta başlayayım o halde.

Aşağıda görmüş olduğunuz tuvalet fotoğraflarını analiz etmek istiyorum. İlk fotoğraf 2012 yazı, Udine, İtalya’dan (diğeri de ordan aslında). Beni hayrete düşüren tuvaletin alaturka olması artı (bu yetmezmiş gibi) bir de Boğaziçi Üniversitesi Güney kampüs 1.erkek yurdundan da hatırladığım bir tasarım olması (o tuvaletler değişmiş şimdi, nerde o eski tuvaletler?..)

Dostum Udine dedin Alaturka çıktı!!

Bu tür Alaturka tuvaletler aslında çok eski tuvalet modelleri. Tahminim 40’lar 50’lerde bu tür alaturka çalışmalar olmuş. Boğaziçi’nde bu tuvaletler için bir anekdot anlatılır. Her sene  sportfest, zartfest, zurtfest için yurtdışından gelen envayi çeşit ecnebiler içinde, bu tuvaletlerle karşılaşıp, bunları -çok afedersiniz- sanki alafranga tuvalet gibi kullanmaya çalışanların olduğu da vakidir. İşte biraz hayal gücünüzü zorlayıp, o 65 numara ayakkabı büyüklüğündeki çıkıntılara iki karpuz koyduğunuzu düşününüz sevgili okurlar.

Hadi bizim memleket Şark diyelim. E peki İtalya’da kuzeyinde hemi de, bu alaturka tuvaletin ne işi vardı acaba?? Sırlarla dolu maceramın devamında elimi yıkamak için lavaboya uzandım ve şununla karşılaştım.

Lavaboyu calistiran tesisata tikkat!!!

Lavaboyu çalıştıran tesisata tikkat!!! Musluk ayakla calistirilabiliyor.

Beni tanıyan dikkatli okurlarımız hemen sıkıntıyı farketmiş olacaklardır. 🙂

Evet musluk orda ama vanası yok. Vana nerde vana? Alma vana jabamda? deyip Macaristan’a selam gönderelim ve devam edelim. Efendim bu İtalyanların afedersiniz böyle acayip bi ahlaki varmış ki, musluktan şu akması için, eski usul emme basma tulumba hesabı ayağınızla aşağıdaki pedala basmak suretiyle (altını çiziyorum suretiyle) elinizi yıkayabiliyosunuz.

İşte hijyen budur.

Fakat bunu bilmeyen insan evladının musluk ararken çektiği stres, adrenalin, adenazin trifosfat ve benzerlerini nasıl bilemiyorum, hem de ne…

Uzun lafın kısası a dostlar, siz siz olun İtalya’ya (böyle Roma, Milan, Floransa filan değil İtalya’nın Anadolusuna filan) giderseniz, sakin olun. Tuvaletle, lavaboyla güreşmeyin. Musluk görmesseniz panik olmayın. İşbu blog yazısıyla, sizlerle hijyen dolu bir gelecekte buluşmak dileğiyle, kucaklıyor, öpüyorum.

img_2118a

Mekanizmanın nasıl çalıştığını gösterir çok teknik çizimleri içeren fotodur (ya da “bas gaza dostum bas gaza”)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s