Japonlar ve Sifon Sesi Efektli Tuvaletleri

Hani meşhur bir laf vardır;  “bizim halkın kafası tuvalette çalışır”. İşte ben bundan o kadar emin değilim. Daha doğrusu olmak istemiyorum . Yoksa birazdan vereceğim örneği  doğal kaynak müsrifliği veya cevre duyarsızlığı ile açıklamak çok daha can sıkıcı olurdu.

İşte geçen gün bir gezi sitesinde rastladığım Japonya Gezi notlarından gözüme takılan iki satır;

İşte o nedenini anlayamadığı ses efekti aslında bunu yazan hakkında bizim çok şey anlamamızı sağlıyor. Şöyle başlayayım; Hepimizin bildiği gibi umumi tuvaletlerin en sıkıntılı tarafı işlem sırasında  vucüdumuzdan kontrolumuz dışında çıkan seslerin verdiği tedirginlik hissi. Hele ki kabin çıkışı sizi yüzünde “yuh be“ , “aaa o sen miydin” şeklinde bir ifadeyle karşılacak insanların arkadaşınız, öğrenciniz, veya yöneticiniz olabileceği fikri!. Aman allahım, o soğuk sütü içmeyecektim… Özellikle plazalarda durum çok daha vahim…Neyse,  işte aslında herkesin çıkarttığı ama nedense kimsenin bilinmesini istemediği o sesleri bastırmak için milyonlarca insan içgüdüsel olarak aynı çözüme vardı.  Sifon. Herşeyi olduğu gibi bu sorunu da bir tek o çözerdi.. O çıkardığı “yasal ses” diğer “çirkin” sesleri kocaman gürültüsüyle yutup kolayca yok edebiliyordu . Kim ne diyebilir ki o sese. Temizliğin ve medeniyetin sesi.. Tedirginlikten eser kalmıyor. Ohh. Süper. Rahatça işini gör, gururla , başı dik bir şekilde kabinden çık.  Tabi kanalizasyona bu uğurda akıttığınız tonlarca temiz su canınızı azcık da olsa yakmıyorsa süper. Bu dünyanın içine aslında o sifonu gereksiz yere çekerek “sıçtığımızın” farkında değilsek süper… İşte bu yukardaki notu yazan en hafifinden dangalak gibiler için süper- belli ki bu olayı daha önce hiç dert etmemiş-…

İşte kadim Japon insanı, belki çevre duyarlılığının belki sadece ekonomik kaygılarının ama kesin olarak abartılı utangaçlılığının zorlamasıyla basit bir çözüm bulmuş. Madem derdiniz aslında ses, alın o zaman size sadece ses. Suyu bize bırakın demişler. İstediğiniz kadar da basın demişler.

Tuvalet işi ciddi bir iştir.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s