Bok, sıç ve böceklibok üstüne – seksist küfüre bir alternatif olarak tuvalet kültürü – 1

İlk defa baba ocağından ve dahi ana kucağından ayrılıp yurtta kalmaya başladığım ortaokul yıllarında, küfrün dilime bir daha hiç çıkmayacak şekilde pelesenk olduğu dönemdeki huzursuzluğumu şimdi bile çok iyi hatırlarım (mesela şu an ağzımın içi kurudu bile). Aslında o dönem yaşadığım temel sorun, minnacık beynimde çözememiş olduğum -hiç de fıkhi olmayan tamamen linguistik- bir meseleymiş: yani sorunun temelinde “küfürlü konuşma arkadaşım” cümlesindeki küfür kavramı ile, bir İslami terim olan küfür kavramını karıştırmam yatıyormuş.

Yahu arkadaş, bir ortaokul çocuğu olarak meğerse kafir değil, bildiğin küfürbazmışım ben sadece!

Bundan dolayı her küfür ettiğimde, kâfir (küfür halinde olan yani Allâh’ı inkâr eden, reddeden, yok sayan, görmezlikten gelen) olduğumu düşünüp, saçmasapan büyüklükteki bir varoluşsal krizle geçirmişim, neredeyse tüm ortaokul yıllarımı! Yahu arkadaş, bir ortaokul çocuğu olarak meğerse kafir değil, bildiğin küfürbazmışım ben sadece! Ağzıbozuk bir bastıbacakmışım, ölsem mesela doğrudan cennete gidermişim, ağzına biber sürülesi bir melekmişim meğersem. Kanatsız melek, kanatsız kuşbeyinliymişim.

Her ne kadar benim ortaokulda yaşadığım anksiyetenin bir başka halinden muzdarip de olsa, yıllar sonra kendimi, işbu Fırat karikatüründe buldum. Fırat’ı çok yakın bir arkadaşım sayesinde tanıdım, (senluyisli uur diyeler bir yiğitten) ve bu karikatür sadece Fırat karikatürleri arasında değil, tüm dünya karikatürleri arasından benim için favori-ötesi bir karikatürdür, bir de Uğur Gürsoy nemmenem bir hikaye anlatıcısıdır arkadaş böyle ya!:

Fırat: göt, bok, sıç… töbe töbe töbe allam… sıç bok… töbetöbe allam! yanlışlıkla aklımın içine girmiş… göt böceklibok… töbetöbe… inneatayna… sıç…  eneeee töbe allam töbetöbetöbetöbe… adamın götü bok yemiş.. allam çok töbe İçeriden bir ses (muhtemeln annesi ya da anannesi): Çocuk Yat artık delirdin mi sen gece gece! Fırat: töbe töbe aklımın içine girmiş… sıçbok! ennee!

Fırat: göt, bok, sıç… töbe töbe töbe allam… sıç bok… töbetöbe allam! yanlışlıkla aklımın içine girmiş… göt böceklibok… töbetöbe… inneatayna… sıç…
eneeee töbe allam töbetöbetöbetöbe…
adamın götü bok yemiş.. allam çok töbe
İçeriden bir ses (muhtemeln annesi ya da anannesi): Çocuk Yat artık delirdin mi sen gece gece!
Fırat: töbe töbe aklımın içine girmiş… sıçbok! ennee!

2 thoughts on “Bok, sıç ve böceklibok üstüne – seksist küfüre bir alternatif olarak tuvalet kültürü – 1

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s