Jerry Seinfeld – Köpekler Dünya’nın liderleridir

Seinfeld’in üçüncü sezon dördüncü bölümü (s03e04) “The Dog“da (yani: Köpek) benim favori-üstü bölümlerinden bir tanesi. Zira bu bölüm her aklıma geldiğinde beni güldüren, ve yukarıdaki vidyoda izlediğiniz monologa ev sahipliği yapar. Dizide kendisini oynayan Jerry Seinfeld, bir komedyen olarak çeşitli komedi kulüplerinde stendap şovları yapar ve  dizide de bu şovlardan küçük parçalar bulunur. Kimi zaman bu şovlar bölümün konusuyla alakalı olurken, kimi zaman da bunların konuyla pek bir ilgileri yoktur, kel alakadırlar.

Seinfeld’in yaratıcılarından Jerry Seinfeld ve Larry David tuvalet meselesiyle dizi boyunca uğraşırlar. Ki bu dizinin yazarlarından David’in tuvaletlerle obsesif kompulsif (OCD) diyebileceğimiz bir ilişkisi vardır. Zaten tam da bu yüzden dizide Larry David’i canlandıran George Costanza karakterinin de tuvalet takıntısı yüzünden başına gelmeyen kalmaz, hatta bir bölümde ‘patronunun tuvaletini kullanma ısrarı yüzünden’ işinden dahi atılır.

Larry David’in kendi dizisi Curb Your Enthusiasm’ın yedinci sezonunda (yanılmıyorsam, #kontroletmeli), David ve Seinfeld, eski dizileri Seinfeld’in devamını çekmek üzere yeniden bir araya gelirler. Bu yeni bölümlerde Costanza’nın,  senaryo icabı, akıllı telefonlar için “iToilet” adlı bir uygulama çıkarmaya çalıştığından bahsedilir. Hakikaten Costanza karakterini azıcık da olsa içselleştirebilmiş bir izleyici için, bu e-tuvalet uygulaması fikri; manyaklığın ve dahi mizahın zirve yaptığı bir andır. Dizinin uçuk karakteri Kramer’in, uydurduğu fikirler için kurduğu uyduruk-çatı-şirketi “Kramerica Industries” (Kramerika Endüstrileri) bile bu kadar saçma bir proje üretememiştir ve üretemeyecektir! Not: iToilet ve Costanza’nın tuvalet tutkusu bir sonraki yazının konusu. Ancak şu kadarını söyleyebilirim; iToilet diye bir uygulama  hakikaten var!

Vidyonun transkripsiyonu:

“On my block, a lot of people walk their dogs, and I always see them walking along with their little poop bags, which to me is just the lowest function of human life. If aliens are watching this through telescopes, they’re going to think the dogs are the leaders. If you see two life-forms, one of them’s making a poop, the other one’s carrying it for him, who would you assume was in charge?”

“Oturduğum sokakta pek çok insan köpeğini yürüyüşe çıkarıyor, ve onları her zaman ellerindeki küçük bok poşetleriyle görüyorum. bu bana işlevsel olarak insanlığın düşebileceği en aşağı seviye gibi geliyor. Eğer uzaylılar bizi teleskoplarıyla izliyorlarsa, köpeklerin bizim liderlerimiz olduğunu düşünecekler. Diyelim ki iki farklı yaşam formu gördünüz, ve bunlardan birisi kakasını yaparken, diğeri de bunu öteki için taşıyorsa, sizce orada patron kimdir?” [çeviri naçizane bana ait.]

Bölümün tamamını izlemek isterseniz deyü:

http://pollystreaming.com/Seinfeld-The-Dog-Season-3-Episode-4_v4617

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s