Yees Hijyen

Kadınlar için ayakta işeme aparatı

Bayan kelimesini hiç sevmiyorum ne yalan söyleyeyim. Hele bir de bu kelime: “Bayanı ; mikrobik, kirli kullanılmış klozetlerden uzak tutar.” şeklindeki bir ifade içinde kullanılınca iyice kıcık kapıyorum. Bu ifade çok hıyarca bir ifade bana sorarsanız, biraz aşırı-okuma yapmama müsade ederseniz size bunun nedenini açıklayabilirim. Hıyarca, zira böyle bir ifade genellikle hayvanlara bulaşan bakteriler için kullanılır.  İsterseniz internette aratın, bu tür ifadelerin daha çok bakteriler, haşereler, vektörler için kullanıldığını göreceksiniz. Mesela taklacı güvercin adlı sitede yer alan  “güvercinlerde probiyotik kullanımı” ile ilgili bir makalede şöyle bir kullanıma rastlayabilirsiniz:

“Probiyotikler, (…) sümüksü tabakalar üreterek, E.coli gibi bakterileri uzak tutarlar.”

Ya da haşereleri diye yaptığım bir google aramasında, en başta “haşereleri dışarıda tutun” gibi bir sonucun birinci sırada yer alması bu kullanıma örnek olarak verilebilir:

haşerleri dışarıda tutun Screen Shot 2014-02-14 at 17.47.15 PM

Tam da bu yüzden bu boktan cümlenin yazarı, kadını ya da ‘bayanı’ kendi iradesi olmayan bir eşya ya da hayvanmış gibi bile tanımlamıyor.  Bu hödük, bu şekilde bir ifade kullanarak aslında kadını malın da aksine bir tür ters-bakteri , ters-zararlı(böcek) ya da ters-eşya gibi tanımlıyor. İngilizce yazıyor olsam buna nereden baktığımıza bağlı olarak “counter-bacteria” ya da “counter-thing” demeyi tercih ederdim ve buradan hareketle bu ifadeyi yazan hödük; ‘bayanı’ bir kontrbakteri ya da kontreşya (kontratak, kontrgerilla ve antimadde örneklerindeki kullanımından biraz farklı) olarak tanımlıyor diyeceğim. Kontrbakteri ya da kontreşya  yukarıda da anlattığım gibi tehlikeye, bakteriye, pisliğe edilgen bir şekilde sürtünen ya da bulaşan ‘şeydir’.  Ki bunu da maalesef en gündelik ihtiyaçlarından birini gidermek isterken yapar, kirlenmek neredeyse doğasında vardır.

Hayvanlar ve eşya edilgendir, fikirsizdir, saftır, ve dahi naiftir, bundan kelli ‘etken’ bakteriler onlardan uzak tutulmalıdır. Buna karşın, bu cümlenin Türkçesi boktan yazarı kadın doğasını diğer tüm eşyalarınki gibi edilgen olarak tanımlarken, kadının gidip kendisine bakteri bulaştırmak hususundaki tavrını ‘etken’ bir edim olarak ifade eder. İşte tam da kadının doğasındaki bu edilgen/etken karışımı,  kadını eşyadan ve maldan ayıran noktayı işaret eder. Yani kadın, bütünüyle edilgen olan eşyanın aksine, belaya ‘bulaşmakta’ etken ve  belaya ‘bulandığında’ edilgen olandır. Dediğim gibi aşırı-okuma olarak görebilirsiniz bunu, ama ağzımızdan çıkanın nerelere gidebileceğini de ölçüp tartmamız gerekir sefkili efeler ve efemineler.

Bir de aklıma Freud’un “penis envy” kavramı geldi, acaba bunlar hep Freud’un bu çok eleştirilen “penis kıskançlığı” ya da “penis hasedi” gibi teorilerinin toplumsal yansımaları mı? Daha da dağılmadan konumuza dönelim. Yees Hijyen de ‘içi bayanlar’ için değil, kadınlar için tasarlanmış bir aparat. Bu antin kuntin isimli ürün hakkındaki bilgilieri aynen ürünün sitesinden alıntılıyorum:

YEES HİJYEN ; bayanların  kirli klozetlere temas etmemesi amacıyla tasarlanmıştır.
BAYANIN KÜÇÜK TUVALETİNİ AYAKTA YAPABİLMESİNİ SAĞLAYAN BİR APARATTIR.
HER YAŞTAN BAYANIN KULLANIMINA UYGUNDUR.
Pratiktir ve tüm dış ortam tuvaletlerinde kolaylıkla kullanılabilir.
Bayanı ; mikrobik, kirli kullanılmış klozetlerden uzak tutar.
Bayan klozete temas etmeden, hijyenik şekilde küçük tuvaletini ayakta yapabilir.
Tek kullanımlıktır, kullanıldıktan sonra atılır.
Özel yapısı sayesinde sızdırmaz.

Ürünü sipariş edip denemek isteyenler için sitenin linki: http://yeeshijyen.com/siparis.php

“Yees Hijyen paketlerinde 5 adet ürün bulunmaktadır. 5 li paket 5 adet olarak kutulanmıştır. = Fiyatı 18 TL dir.  (Kutu toplam 25 tek ürün içerir)”

“YEES hijyen le dış tuvalet stresine son…”

Bunlar da Yees Hijyen’in kullanımıyla ilgili görseller

yees hijyen1

yees hijyen5 yees hijyen4 yees hijyen2yees hijyen3 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s