TOKİ ağaç yiyip ev mi sıçar?

TOKİ ağaç yiyip ev mi sıçar? Ya da ‘şehir’ dediğimiz aslında içine sıçılabilen kocaman bir ‘tuvalet’ midir?

TOKİ ağaç yiyip ev mi sıçar?

TOKİ ağaç yiyip ev mi sıçar?

TOKİ ile ilgili bu sokak sanatı örneğini, kim çizmiş, ne zaman çizmiş bilmiyorum. Yanlış hatırlamıyorsam  ilk defa Gezi Parkı olayları sırasında gözüme çarpmıştı bu fotoğraf, nedense bugün durduk yerde aklıma geldi ve biloğuma koymaya karar verdim.

Sanatçı bu resminde bize şehri bir tuvalet gibi kullanan TOKİ hayvanının besin ve boşaltım zincirini anlatmış.  Besin kaynağı olarak  şehirdeki yeşil alanı ve özellikle de ağaçları yemeyi seven TOKİ hayvanı bir yandan da apartıman ve dahi apartmanla karışık bir ve iki katlı evler sıçıyorken resmedilmiş. Resmin bize göre sağında sıçtığı irili ufaklı gri evleri dağınık bir şekilde görebiliyoruz. Resmin bize göre solunda ise tek katlı bir ev ile dört ağaç kökü ve TOKİ hayvanının miğdesine inmeyi bekleyen yapyalnız bir ağaç görünüyor.

Grrrr. Yoksa brrrr mı demeliydim? Bilemedim.

toki 2

Bana ilginç gelen ise yerde ağaç kökleri arasında kalmış, kendi temelleri üstünde durur vaziyette resmedilmiş olan tek katlı ve TOKİ hayvanı tarafından sıçılmadığı belli olan evin durumu. Bu resimde tek bilmediğimz şey işte tam da bu evin akibeti! Bu ev daha sonra yıkılacak mı mesela? Bunu konuda ressam bize hiçbir nüve vermemiş ne yazık ki!

Ez cümle: Kentsel ve rantsal dönüşümün yeşil alanı tahribatını  ifşa eden bu çizim ne yalan söyleyeyim aklıma her geldiğinde beni acayip ürkütüyor ve ürpertiyor. Grrrr. Yoksa brrrr mı demeliydim? Bilemedim.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s